Tag: Belarus

Белорусија е првата држава која ќе ја добие руската вакцина! И тоа најдоцна за три недели!

Руската вакцина против вирусот корона може да пристигне во белоруските поликлиники во следните три недели, изјави рускиот министер за здравство, ...

Read more

Кремљ: 200 украински екстремисти се во Белорусија и се обидуваат да ја дестабилизираат земјата!?

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја обвини Украина за поттикнување немири во соседна Белорусија и рече дека Москва ...

Read more

Нов заплет: Русија ги призна резултатите од изборите во Белорусија!

Русија ја признава легитимноста на претседателските избори во Белорусија, изјави претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Како што објасни, белоруските ...

Read more

Лукашенко: Ситуацијата на нашата западната граница е иста како во СССР пред почетокот на Втората светска војна!

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вели дека сегашната состојба на западната граница на земјата потсетува на ситуацијата во Советскиот Сојуз пред ...

Read more

Лукашенко му одговори на Макрон: А јас да посредувам во преговорите со „жолтите елеци“ во Франција!?

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, одговори со контра предлог на предлогот на францускиот лидер, Емануел Макрон, да посредува во преговорите ...

Read more

Како ЕУ и длабоката држава од Минск и Белорусија прават нова Украина. Детали како се спроведува целото сценарио!

Ако во Белорусија не се работеше за спроведување на обоена револуција, ниту францускиот претседател Емануел Макрон, ниту неговите колеги од ...

Read more
Page 1 of 2 1 2
  • Trending
  • Comments
  • Latest

Recent News