Kosovo

Вучиќ се предомисли: Сака да се повлече од потпишаното во Вашингтон. Белата куќа му прати порака: Америка не сака да ја влечат за нос!?

Договорот меѓу Србија и Косово под покровителство на САД, кој беше инициран од администрацијата на Доналд Трамп, сега почнува да…

Гренел: Договорот во Белата куќа ја оддалечува Србија од Русија и Кина. Тоа е голема победа на Трамп!

Во Вашингтон, во четвртокот и петокот, се разговараше за едносите меѓу Србија и Косово, но за американската администрација клучните точки .... 

Косовскиот премиер Хоти: Направен е голем напредок во преговорите. Денес ќе биде потпишан конечниот договор со Србија.

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, по средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Вашингтон, рече дека се направени големи .... 

Дали Лајчак ја испрати пораката од Меркел: Белград не може да го напушти дијалогот со Приштина без да ја признае независноста на Косово!?

Зборовите на Мирослав Лајчак дека нема рокови во преговорите меѓу Белград и Приштина, но дека има црвени линии, значат дека…

Дали трагите за случајот Жолта куќа и трговијата со човечки органи завршуваат во седиштето на НАТО во Брисел!?

Пораката на адвокатот на Рамуш Харадинај, Специјалното обвинителство во Хаг да го повика Веселин Џелетовиќ, авторот на книгата „Српско ....